Den historiska hansastaden Stralsund bjuder på en stämningsfull och livlig julmarknad under adventstiden. Runt Alter Markt och det imponerande rådhuset breder marknadsstånden ut sig längs stadens gator och skapar en härlig julatmosfär.
Här finns mängder av godsaker, mat och dryck samt ett stort utbud av hantverk och lokala produkter. Passa på att prova tyska specialiteter eller hitta fina presenter och juldekorationer. En trevlig resa där julstämning, shopping och historiska miljöer möts.
Efter uppsamling så beger vi oss söderut mot Helsingborg och vidare genom Danmark. Där tar vi färjan över till Tyskland, sedan är det inte långt kvar till vårt hotell i Stralsund. Middag på egen hand.
Här får vi en heldag att besöka den trevliga Julmarknaden, mängder av stånd och utställare välkomnar oss. Härliga Juldofter följer oss på vår väg genom marknaden. Vi shoppar och låter oss smaka av både mat och dryck. Mängder av restauranger, caféer och barer finns inom gångavstånd och kanske en promenad ner i hamnen lockar, det finns gott om museer och maritima besöksmål i denna fina hamnstad. Middag på egen hand.
Då var det dags att påbörja hemresan. Vi tar oss samma väg hem som vi åkte ned. Vi stannar för lite shopping innan vi tar färjan mot Danmark. Framåt sen kväll så är vi åter hemma.
InterCity Stralsund ligger i närheten av stadens järnvägstation. En kort prommenad bort ligger stadens centrum där det i adventstid finns en mysig julmarknad.
Läs mer om hotellet här
Valid