I januari kommer Dansbandsveckan till Birka Gotland. Nytt för 2026 är att vi arrangerar en resa från Gotland.
Vi möts vid Visby hamn innan färjan avgår till Nynäshamn under förmiddagen. Väl på fastlandet tar vår buss oss den sista biten till Stockholm. Här får vi lite egen tid inne i centrala Stockholm innan vi tar oss ut mot Östersjöns nöjeskryssare Birka Gotland, som avgår dagligen kl 17.30. Ombord letar vi upp våra trevliga hytter, för den som vill kan man boka till fantastiska buffé med öl/vin/läsk/kaffe. Efter detta finns det god tid att spendera på något av dansgolven runt om på Birka.
Brunch står uppdukad för de som har förbokat detta, därefter har du hela dagen på dig att bekanta dig närmare med Birka. Varför inte unna dig en skön och avkopplande i Archipelago Spa (kan förbokas hos oss i samband med bokning), shoppa till fördelaktiga priser i den stora taxfree-butiken och eller fila på dansstegen när tv-kändisen Tony Irving håller i en danskurs. Passa även på att äta en god lunch innan vi är åter i Stockholm kl 14.30. På plats i Stockholm tar vi bussen till IKEA och shoppingcenter Kungens kurva för några timmars shopping. Under kvällen åker vi på nytt ut till Nynäshamn för att slutligen färja över hem till Gotland.
För artistlista tryck här:
Östersjöns enda äkta kryssare är tillbaka! Ombord på Birka Gotland är varje dag en fest. Varva restaurangbesök med shopping, dansglädje och sparelax.
Läs mer om Birka Gotland här
Valid