Peter Jöback med Cinderella

Ny2 dagar. Pris fr. 1 795 kr :-

  • Finland
  • Sverige
  • Cinderella
  • Kryssningar
  • Teater/Evenemang

Peter Jöback bjuder in till sin nya föreställning ”Med Hjärtat som insats” på Cirkus i Stockholm. Vi passar dessutom på att kryssa med Viking Cinderella och får chans att äta det svenska kocklandslaget härliga julbord.

Dag 1: Hemorten – Stockholm Kryssning Cinderella

Efter uppsamling enligt tidtabell går färden norrut mot vår huvudstad. En bensträckare och uppehåll för fika(ingår ej i resans pris), hinner vi med innan vi kommer fram till Djurgården och Cirkus. Här bjuds vi på en färgstark, dramatisk, majestätisk och musikalisk resa genom Peter Jöbacks olika livsstadier via världsstäder som dekadenta Berlin, romantiska Paris, magiska New York, syndiga London och inte minst lyxiga Las Vegas. Efter några timmars undehållning tar vi oss ner till Stadsgården där nöjeskryssaren Cinderella ligger och väntar på oss. Ombord letar vi upp våra trevliga hytter. Och efter detta är det dags för julbord. Sen finns det alla möjlighet att roa sig. Kanske vill du lyssna på trubaduren i puben, dansa till kända dansband i nattklubben Etagé, eller njuta av goda viner och lyssna på pianisten i Bottega Prosecco Bar? Ombord finner du all tänkbar underhållning – här finns verkligen något för alla!

Dag 2: Kryssning Cinderella – Stockholm – Hemorten

Utsövda serveras vi på morgonen en god brunch i bufférestaurangen och sedan har vi gott om tid att besöka den utbyggda taxfreebutiken. Kanske någon vill koppla av i SPA-avdelning (måste förbokas) eller bara njuta av den vackra skärgården från första parkett innan vi är tillbaks i Stockholm kl 15.15. Vår buss tar oss därefter direkt hem till västsverige med stopp för lite kvällsfika(ingår ej i resans pris).

 

Liknande resor

Ny

Torsdagskryssning med Viking Cinderella

Under några utvalda datum i höst kryssar vi när bland annat Brolle äntrar scen på Viking Cindrela

Ny

Cinderella med ”Så Som i Himmelen”

Kombinera höstens stora musikalupplevelse Så som i Himmelen med en härlig kryssning med Viking Cinderella.

Avresedatum och priser

Status & datum Pris Boka
Slut × 8 Dec 2018 1 795 kr

Information

I resan ingår:

  • Bussresa
  • Biljett till Peter Jöback show
  • Kryssning i insides 2-bäddshytt
  • Julbord, inkl. dryck
  • Frukost

Tillägg enkelhytt:

180,-

Tillägg fönsterhytt:

180,- per person

Tidtabell

  • Uddevalla, Kampenhof: 05.00
  • Vänersborg, Järnvägstationen: 05.30
  • Trollhättan, Resecentrum: 05.45
  • Grästorp, Resecentrum: 06.15
  • Lidköping, Resecentrum hpl R-S: 06.45
  • Skara, MK bussgarage: 07.10
  • Skara, Busstationen: 07.15
  • Skövde, Resecentrum: 07.40
  • Maristad, Busstation Läge A-B: 08.20
  • Lyrestad, E20 Götakanal: 08.40
  • Hova, Statoil: 08.50
  • Brändåsen: 10.10
  • Arboga, Dinners: 11.35