Nationaldagskryssning med Tommy Körberg

2 dagar. Pris fr. 695 kr :-

  • Finland
  • Sverige
  • Cinderella
  • Kryssningar

Fira vår nationaldag på Ålandshav. Gäst för dagen är ingen mindre än Tommy Körberg!

Dag 1: Hemorten – Stockholm – Kryssning Cinderella

Efter uppsamling enligt tidtabell går färden norrut mot vår huvudstad. En bensträckare och uppehåll för mat hinner vi med innan det är dags att kliva ombord på Östersjöns nöjeskryssare Cinderella, som avgår dagligen kl 18.00. Ombord letar vi upp våra trevliga hytter, och samlas därefter för gemensam middagbuffé. I resans pris ingår fartygets fantastiska Vikingbuffé med öl/vin/läsk/kaffe. Senare på kvällen finns det alla möjlighet att roa sig. Och kom i tid till etagé för att få chans att se Tommy Körberg!

Dag 2: Kryssning Cinderella – Stockholm – Hemorten

Frukostbuffén står uppdukad och därefter har du hela dagen på dig att bekanta dig närmare med Cinderella. Varför inte unna dig en skön och avkopplande SPAbehandling (kan förbokas hos oss i samband med bokning), shoppa till fördelaktiga priser i den stora taxfree-butiken och kanske spela lite bingo. Passa även på att äta en god lunch innan vi är åter i Stockholm kl 15.15. Vår buss står då redo att ta oss hem igen, och liksom på utresan gör vi ett matuppehåll på lämpligt ställe ut med hemvägen.

Liknande resor

Ny

Sommarspecial med Viking Cinderella

Följ med oss på en härlig 22-timmars kryssning på Ålands hav. Från den 18/6 till den 29/6 (ej 20/6 eller 21/6) så erbjuder vi just nu ett bra sommarpris, så packa väskan och följ med.

Torsdagskryssning med Viking Cinderella

Under några utvalda torsdagar kryssar vi när bland annat Brolle äntrar scen på Viking Cindrela

Avresedatum och priser

Inga datum tillgängliga

Information

I resan ingår:

  • Bussresa
  • Boende i 2-bädds B-insideshytt
  • Frukost
  • Viking buffé inkl öl/vin/ vatten

Tillägg  A-utsideshytt:

180:-/person

Tillägg enkel insideshytt:

180:-

Tillägg utsides enkelhytt:

300:-

Åldersgräns: 21 år om du reser utan målsman. 
OBS! Alla måste ha med giltig legitimation. 

Vid special och temakryssningar gäller andra priser!

Hotell

Dag 1:

Ombord Viking Cinderella

Tidtabell

  • Uddevalla, Kampenhof: 08.00
  • Vänersborg, Järnvägstationen: 08.30
  • Trollhättan, Resecentrum hpl.15: 08.45
  • Grästorp, Resecentrum: 09.15
  • Lidköping, Resecentrum hpl R-S: 09.45
  • Skara, MK bussgarage: 10.10
  • Skara, Busstation: 10.15
  • Skövde, Arenan, huvudentré: 10.40
  • Mariestad, Busstation Läge N-O: 11.20
  • Lyrestad, E20 Götakanal: 11.40
  • Hova, Circel K: 11.50
  • Laxå, Rastpunkt: 12.10
  • Brändåsen, Statoil: 13.10
  • Hallsberg, Långgatan / SJ parkering: 13.20
  • Kumla, Järnvägsstationen: 13.30
  • Arboga, Dinners: 14.35
  • Stockholm, Viking terminalen, Hpl. 11: 16.35