60-talskryssning på Viking Cinderella

Ny2 dagar. Pris fr. 695 kr :-

  • Finland
  • Sverige
  • Cinderella
  • Kryssningar

Back to the Sixties är kryssningen för dig som tycker musiken var bättre förr!

Dag 1: Hemorten – Stockholm – Kryssning Cinderella

Efter uppsamling enligt tidtabell går färden norrut mot vår huvudstad. En bensträckare och uppehåll för mat hinner vi med innan det är dags att kliva ombord på Östersjöns nöjeskryssare Cinderella, som avgår dagligen kl 18.00. Ombord letar vi upp våra trevliga hytter, och samlas därefter för gemensam middagbuffé. I resans pris ingår fartygets fantastiska Vikingbuffé med öl/vin/läsk/kaffe. Senare på kvällen finns det alla möjlighet att roa sig. Kanske vill du lyssna på trubaduren i puben, slå klackarna i taket inne i nattklubben Etagé, eller njuta av goda viner och lyssna på pianisten i Bottega Prosecco Bar? Ombord finner du all tänkbar underhållning – här finns verkligen något för alla!

Dag 2: Kryssning Cinderella – Stockholm – Hemorten

Frukostbuffén står uppdukad och därefter har du hela dagen på dig att bekanta dig närmare med Cinderella. Varför inte unna dig en skön och avkopplande SPAbehandling (kan förbokas hos oss i samband med bokning), shoppa till fördelaktiga priser i den stora taxfree-butiken och kanske spela lite bingo. Passa även på att äta en god lunch innan vi är åter i Stockholm kl 15.15. Vår buss står då redo att ta oss hem igen, och liksom på utresan gör vi ett matuppehåll på lämpligt ställe ut med hemvägen.

Liknande resor

Ny

Cinderella kryssning i samarbete med Radio Treby

Följ med oss och Radio Treby på en härlig 22-timmarskryssning på Ålands hav. Jessica Andersson och Magnus Carlsson underhåller denna kväll.

Ny

Helsingfors med Chess på Svenska teatern

Följ med och utforska Helsingfors lite extra.

Avresedatum och priser

Inga datum tillgängliga

Information

I resan ingår:

  • Bussresa
  • Boende i 2-bädds B-insideshytt
  • Frukost
  • Viking buffé inkl öl/vin/ vatten

Tillägg  A-utsideshytt:

180:-/person

Tillägg enkel insideshytt:

180:-

Tillägg utsides enkelhytt:

300:-

Åldersgräns: 20 år om du reser utan målsman. 
OBS! Alla måste ha med giltig legitimation. 

Vid special och temakryssningar gäller andra priser!

Hotell

Dag 1:

Ombord Viking Cinderella

Tidtabell

  • Uddevalla, Kampenhof: 08.00
  • Vänersborg, Järnvägstationen: 08.30
  • Trollhättan, Resecentrum hpl.15: 08.45
  • Grästorp, Resecentrum: 09.15
  • Lidköping, Resecentrum hpl R-S: 09.45
  • Skara, MK bussgarage: 10.10
  • Skara, Busstation: 10.15
  • Skövde, Arenan, huvudentré: 10.40
  • Mariestad, Busstation Läge N-O: 11.20
  • Lyrestad, E20 Götakanal: 11.40
  • Hova, Circel K: 11.50
  • Laxå, Rastpunkt: 12.10
  • Brändåsen, Statoil: 13.10
  • Hallsberg, Långgatan / SJ parkering: 13.20
  • Kumla, Järnvägsstationen: 13.30
  • Arboga, Dinners: 14.35
  • Stockholm, Viking terminalen, Hpl. 11: 16.35