Whiskykryssning på Viking Cinderella

2 dagar. Pris fr. 1 495 kr :-

  • Finland
  • Cinderella
  • Kryssningar

M/S Viking Cinderella förvandlas åter till världens största flytande whiskymässa.

Dag 1: Hemorten – Stockholm – Kryssning Cinderella

Efter uppsamling enligt tidtabell går färden norrut mot vår huvudstad. En bensträckare och uppehåll för mat hinner vi med innan det är dags att kliva ombord på viking Cinderella, som avgår kl 18.00. Väl ombord letar vi upp våra hytter ombord, och börjar kvällen med en härlig Vikingbuffé. Efter att fått lite mat i magen är det dags att ge sig in blad utställarna ombord, prov allt från de större väletablerade märken till de mindre kända bryggerierna. Kan det vara så att ni får en ny favorit blad de hundratals unika sorterna? I resan ingår 5 stycken provningar (fler provningar kan köpas ombord). Senare på kvällen finns det alla möjlighet att roa sig. Kanske vill du lyssna på trubaduren i puben, slå klackarna i taket inne i nattklubben Etagé, eller bara njuta av ljuva toner i pianobaren? Ombord finner du all tänkbar underhållning – här finns verkligen något för alla!

Dag 2: Kryssning Cinderella – Stockholm – Hemorten

Brunchbuffén står uppdukad och klockan 11.00 öppnas åter whiskymässan upp. Ni kanske hittade en favorit kvällen innan som ni vill passa på att ta med hem? Resten av dagen är fri innan vi är i hamn 15.15, passa på att shoppa lite taxfree ombord och äta en god lunch. När vi åter når hamn står vår buss redo att ta oss hem igen, och liksom på utresan gör vi ett matuppehåll på lämpligt ställe ut med hemvägen.

Läs mer om Whisky mässan här

Liknande resor

Ny

Res 2 betala för 1 i samarbete med Skaraborgsbygden

Det lönar sig att vara prenumerant på Skaraborgsbygden. 

Ny

LoveBoat på Viking Cinderella

LoveBoat Cruise nummer 15 – originalet bland partykryssningar för vuxna med sköna dansskor och barnasinnet kvar! 22 timmars non-stop party på 2 dansgolv med massvis av legendariska DJs som spelar dansmusiken från 70-, 80- & 90-talet.

Avresedatum och priser

Status & datumPrisBoka
Platser kvar 13 Jan 20181 495 kr

Information

I resan ingår:

  • Bussresa
  • Boende i 2-bädds B-insideshytt
  • Brunch
  • Viking buffé inkl öl/vin/ vatten
  • Ett whiskyprovningsglas samt 5 st provsmakningsbiljetter

Tillägg  A-utsideshytt:

180:-

Tillägg enkel insideshytt:

1400:-

 Åldersgräns: 21 år om du reser utan målsman. 

OBS! Alla måste ha med giltig legitimation. 

Hotell

Dag 1:

Ombord Viking Cinderella

Tidtabell

Ny tidtabell from 1/7 2017

  • Uddevalla, Kampenhof: 08.00
  • Vänersborg, Järnvägstationen: 08.30
  • Trollhättan, Resecentrum hpl F: 08.45
  • Grästorp, Resecentrum: 09.15
  • Lidköping, Resecentrum hpl R-S: 09.45
  • Skara, Busstationen: 10.10
  • Skara, MK bussgarage: 10.15
  • Skövde, Resecentrum: 10.40
  • Mariestad, Busstationen Läge N-O: 11.20
  • Mariestad, Rattugglan: 11.30
  • Lyrestad, E20 Götakanal: 11.40
  • Hova, Statoil: 11.40
  • Laxå, Rastpunkt: 12.10
  • Brändåsen, Statoil: 13.10
  • Arboga, Dinners: 14.35

Under perioden 30/6-6/8 avgår vi 30 minuter tidigare från alla orter!

  • Stockholm, Viking terminalen, Stadsgården: 17.00