Nyårskryssning med Viking Cinderella

2 dagar. Pris fr. 1 995 kr :-

  • Finland
  • Cinderella
  • Kryssningar

Fira in nyåret ombord på Viking Cinderella! Avsluta 2017 med en god måltid till sjöss, skåla i lite bubbel innan ni går ut för att skåda fyrverkerierna över Stockholm. Innan ni dansar in 2018 på Östersjöns hetaste dansgolv!

Dag 1: Hemorten – Stockholm – Kryssning Cinderella

Efter uppsamling enligt tidtabell går färden norrut mot vår huvudstad. En bensträckare och uppehåll för mat hinner vi med innan det är dags att kliva ombord på Östersjöns nöjeskryssare Cinderella. Ombord letar vi upp våra trevliga hytter, och bjuds dessutom på ett glas bubbel. I resans pris ingår fartygets fantastiska Viking buffé med öl/vin/läsk/kaffe. Cinderella ligger kvar i kaj ända till tolvslaget så vi får naturligtvis njuta av de färgsprakande fyrverkerierna innan vi lämnar hamn och åker vidare mot Mariehamn.Under kvällen finns det alla möjlighet att roa sig. Kanske vill du lyssna på trubaduren i puben, slå klackarna i taket inne i nattklubben Etagé, eller njuta av goda viner och lyssna på pianisten i Bottega Prosecco Bar? Ombord finner du all tänkbar underhållning – här finns verkligen något för alla!

Dag 2: Kryssning Cinderella – Stockholm – Hemorten

Efter en trevlig natt ombord så slår buffé restaurangen upp portarna klockan 09.00 för att servera en härlig brunch. Efter detta kan det vara skönt att unna sig en SPAbehandling (kan förbokas hos oss i samband med bokning), shoppa till fördelaktiga priser i den stora taxfree-butiken och vila upp sig efter gårdagens firande. Passa även på att äta en god lunch innan vi är åter i Stockholm kl 15.15. Vår buss står då redo att ta oss hem igen, och liksom på utresan gör vi ett matuppehåll på lämpligt ställe ut med hemvägen.

För underhållning ombord tryck här.

Tips!

Boka till en 3-rätters Nyårssupé inkl. vinpaket istället för buffén.

MENY

Fördrink:
12 cl Charles Heidsieck Brut Réserve NV

Förrätt:
Lättrökt fjällröding med jordärtskockspudding,
löjrom och halstrad gurka samt svartbrödsflarn

Vin till förrätt:
16 cl Belleruche Blanc 2015, Chapoutier, Rhone

Huvudrätt fisk:
Sjötunga färserad med pilgrimsmussla serveras med
hummer- champagnesås, fänkålscrudité och potatispuré

Vin till Huvudrätt fisk:
24 cl Rüdesheimer Berg Roseneck Riesling Spätlese Feinherbst 2014, Kloster Eberbach, Rheingau

Alternativt.

Huvudrätt Kött:
Kalvrygg med potatispuré och grillad sparris, rödvinssky samt ankleverskum

Vin till Huvudrätt fisk:
24 cl La Combe du Roy 2011, Gerard Bertrand, Côtes du Roussillon Villages

Dessert:
Citronglaserad mascarpone- och punchmousse med björnbärssorbet på mandelbotten

Dessertvin
8 cl Yarden Heightswine 2014, Golan Heights Winery

 

Liknande resor

Ny

Res 2 betala för 1 i samarbete med Skaraborgsbygden

Det lönar sig att vara prenumerant på Skaraborgsbygden. 

Ny

LoveBoat på Viking Cinderella

LoveBoat Cruise nummer 15 – originalet bland partykryssningar för vuxna med sköna dansskor och barnasinnet kvar! 22 timmars non-stop party på 2 dansgolv med massvis av legendariska DJs som spelar dansmusiken från 70-, 80- & 90-talet.

Avresedatum och priser

Status & datumPrisBoka
Platser kvar 31 Dec 20171 995 kr

Information

I resan ingår:

  • Bussresa
  • Boende i 2-bädds B-insideshytt
  • Brunch
  • Nyårs buffé inkl. dryck

Tillägg 3-rätters Nyårssupé inkl dryck:

260,-

Tillägg  A-utsideshytt:

350:-

Tillägg enkel insideshytt:

1050:-

Åldersgräns: 21 år om du reser utan målsman. 

OBS! Alla måste ha med giltig legitimation. 

Alla priser är per person.

Hotell

Dag 1:

Ombord Viking Cinderella

Tidtabell

Ny tidtabell from 1/7 2017

  • Uddevalla, Kampenhof: 08.00
  • Vänersborg, Järnvägstationen: 08.30
  • Trollhättan, Resecentrum hpl F: 08.45
  • Grästorp, Resecentrum: 09.15
  • Lidköping, Resecentrum hpl R-S: 09.45
  • Skara, Busstationen: 10.10
  • Skara, MK bussgarage: 10.15
  • Skövde, Resecentrum: 10.40
  • Mariestad, Busstationen Läge N-O: 11.20
  • Mariestad, Rattugglan: 11.30
  • Lyrestad, E20 Götakanal: 11.40
  • Hova, Statoil: 11.40
  • Laxå, Rastpunkt: 12.10
  • Brändåsen, Statoil: 13.10
  • Arboga, Dinners: 14.35

Under perioden 30/6-6/8 avgår vi 30 minuter tidigare från alla orter!

  • Stockholm, Viking terminalen, Stadsgården: 17.00