Lasse Stefanz extra allt på Viking Cinderella

Ny2 dagar. Pris fr. 1 295 kr :-

  • Finland
  • Cinderella
  • Kryssningar
  • Norden

I höst är det dags igen, Lasse Stefanz ombord på Viking Cinderella och en kryssning utöver det vanliga. Hela båten går i det legendariska bandets tecken. Redan i foajén möts du av Lasse Stefanz svängiga toner.

Dag 1: Hemorten – Stockholm – Kryssning Cinderella

Efter uppsamling enligt tidtabell går färden norrut mot vår huvudstad. En bensträckare och uppehåll för mat hinner vi med innan det är dags att kliva ombord på Östersjöns nöjeskryssare Cinderella, som avgår dagligen kl 18.00. Ombord letar vi upp våra trevliga hytter, och samlas därefter för gemensam middagbuffé. I resans pris ingår fartygets fantastiska Vikingbuffé med öl/vin/läsk/kaffe. Under kvällen blir det såväl Lasse Stefanz-karaoke som Lasse Stefanz-quiz med fina priser! Signeringar! Calle Nilsson höjer temperaturen i Melody. I pianobaren finns Monia Sjöström från Grönwalls. Inne i nattklubben blir det en helkväll med Lasse Stefanz. Dessutom spelar det nya populära  . Kvällens konferencier är Thomas Deutgen.

Dag 2: Kryssning Cinderella – Stockholm – Hemorten

Frukostbuffén står uppdukad och därefter har du hela dagen på dig att bekanta dig närmare med Cinderella. Varför inte unna dig en skön och avkopplande SPAbehandling (kan förbokas hos oss i samband med bokning), shoppa till fördelaktiga priser i den stora taxfree-butiken och kanske spela lite bingo. Passa även på att äta en god lunch innan vi är åter i Stockholm kl 15.30. Vår buss står då redo att ta oss hem igen, och liksom på utresan gör vi ett matuppehåll på lämpligt ställe ut med hemvägen.

Liknande resor

Ny

Res 2 betala för 1 i samarbete med Skaraborgsbygden

Det lönar sig att vara prenumerant på Skaraborgsbygden. 

Ny

LoveBoat på Viking Cinderella

LoveBoat Cruise nummer 15 – originalet bland partykryssningar för vuxna med sköna dansskor och barnasinnet kvar! 22 timmars non-stop party på 2 dansgolv med massvis av legendariska DJs som spelar dansmusiken från 70-, 80- & 90-talet.

Avresedatum och priser

Inga datum tillgängliga

Information

I resan ingår:

  • Bussresa
  • Boende i 2-bädds B-insideshytt
  • Frukost
  • Viking buffé inkl öl/vin/ vatten

Tillägg  A-utsideshytt:

300:-/person

Tillägg enkel insideshytt:

500:-

Åldersgräns: 21 år om du reser utan målsman. 
OBS! Alla måste ha med giltig legitimation. 

Tidtabell

Ny tidtabell from 1/7 2017

  • Uddevalla, Kampenhof: 08.00
  • Vänersborg, Järnvägstationen: 08.30
  • Trollhättan, Resecentrum hpl F: 08.45
  • Grästorp, Resecentrum: 09.15
  • Lidköping, Resecentrum hpl R-S: 09.45
  • Skara, Busstationen: 10.10
  • Skara, MK bussgarage: 10.15
  • Skövde, Resecentrum: 10.40
  • Mariestad, Busstationen Läge N-O: 11.20
  • Mariestad, Rattugglan: 11.30
  • Lyrestad, E20 Götakanal: 11.40
  • Hova, Statoil: 11.40
  • Laxå, Rastpunkt: 12.10
  • Brändåsen, Statoil: 13.10
  • Arboga, Dinners: 14.35

Under perioden 30/6-6/8 avgår vi 30 minuter tidigare från alla orter!

  • Stockholm, Viking terminalen, Stadsgården: 17.00